Gümüşhane İŞGEM Girişimcilik Semineri ve Atölyesi 6 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilecek

23 Oct 2017
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği ile finanse edilen, Bilim Sanayi ve
Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ve Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Doğu
Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler
İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi kapsamında gerçekleştirilen en önemli etkinliklerden
biri olan, “Gümüşhane İŞGEM Girişimcilik Semineri ve Atölyesi” etkinliği, 04.Ekim.2017
tarihinde Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Konferans
Salonunda gerçekleştirildi.

Yoğun katılımla gerçekleşen program, Gümüşhane İŞGEM teknik destek projesi takım lideri Sn. Maximilian Foedinger’in hoş geldiniz konuşması ve girişimciliğin önemine ilişkin yaptığı vurgu ile başladı.

 

Toplantıya ev sahipliği yapan Gümüşhane Üniversitesi rektörü Sn. Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek açılış konuşmasında, ülke ekonomisine katkı sağlayacak projelerin ve fikirlerin ortaya çıkarak girişimcilik ruhunun güçlendirilmesi açısından İŞGEM projesinin büyük önem taşıdığını, projenin asıl amacının girişimcilik altyapısını güçlendirerek, geleneksel ürünlerin seri halde üretiminin sağlayarak üretim artışının gerçekleştirilmesi olarak belirtti. Bu anlamda Gümüşhane Üniversitesine öğrencilerinin geleceğin girişimcileri olacağını belirterek, projenin her anlamda sürdürebilirliğinin önemine dikkat çekerek, bunun ancak bilimsel altyapısının güçlü tutularak sağlanabileceğini, paydaş kuruluşların bu anlamda üzerine düşenleri yaptıklarını ifade ettiler.

 

Projenin Kilit Uzmanı Sn. Ertan Uzay, İŞGEM’in çalışma yapısına ve amaçlarına değinerek, başvuru süreci ve İŞGEM destek mekanizmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Planlanan faaliyetlere de Basın Bülteni 5 Ekim 2017 değinen Uzay, kısa vadede gerçekleştirecekleri girişimcilik seminerleri ve atölye çalışmalarının, eğitim sonrasında iş hayatına başlayacak olan gençler için önemini vurguladı.

 

Gümüşhane Üniversitesi akademik personeli, Doç. Dr. Nuri Baltacı, Doç. Dr. Sevim Beyza Öztürk Sarıkaya, Doç. Dr. Pınar Hayaloğlu ve Doç. Dr. Nafiz Maden, proje teknik yardım ekibiyle birlikte katılımcılarla birebir atölye çalışmaları ve fikir geliştirme oturumları yaparak iş planlarının hazırlanması için ilk adımı attılar.

 

Sonrasında gerçekleştirilen panelde, öğrenciler Teknik Yardım ekibine ve Doç. Dr. Sevim Beyza Öztürk Sarıkaya’ ya sorularını yöneltme fırsatı buldular. Teknik yardım ekibi proje ve işleyiş ile ilgili soruları detaylı olarak yanıtlarken, Doç. Dr. Sevim Beyza Öztürk Sarıkaya girişimci olacak geçlere Gümüşhane Üniversite’si olarak tüm destekleri vermeye hazır olduklarını belirtti.

 

Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi Nedir?

 

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM), Gümüşhane’nin kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran geleneksel ürünlerin imalatına geçilmesi ve yeni ihracat pazarlarına odaklanarak yerel KOBİ’lerin rekabet güçlerinin artırılması amacıyla kurulmaktadır. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından Rekabetçi Sektörler Programına sunulan Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi ile yöresel ürün üretiminde iş geliştirmek isteyenlere eşit girişim, iş ve gelir olanağı sağlanması planlanmaktadır.

 

Proje bünyesinde işletmelerin ortak kullanımına açık, köme ve pestil ürünleri için üretim hattı, ofset baskı üniteleri ve ambalaj üretim hattı ile eğitim salonu da bulunacaktır. Ambalaj üretim hattı ile ürünlerin daha sağlıklı saklanması ve raf ömürlerinin uzaması sağlanacak. Girişimciler de kendi markalarını oluşturarak iç ve dış piyasaya mallarını daha rahat pazarlayabileceklerdir.

 

KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmak üzere eğitimler ve uzun dönemli danışmanlık hizmetleri verilecektir. Güçlü ve tam donanımlı bir altyapı ile KOBİ’lere destek sağlayacak olan Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi Projesi’nin, bölgesel girişimciliğin artırılması ve desteklenmesinde öncü rol oynaması hedeflenmektedir.

Gümüşhane İŞGEM Projesi detaylı bilgi için:

Yalçın DORUK 

Tel:(456) 213 24 26