Bingöl İŞGEM Açıldı

20 Dec 2017
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından, Bingöl İl Özel idaresi, Belediyesi ve Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla hayata geçirilen Bingöl İŞGEM projesi kapsamında inşa edilen İŞGEM tesisleri 12 Aralık 2017’de düzenlenen törenle açıldı.

Açılış töreninde Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Mali İşler Daire Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu,Bingöl Valisi Ali Mantı ve Bingöl Milletvekili ve Aka parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz açılış konuşmalarını yaptılar.

Bingöl Valisi Ali Mantı konuşmasında, bölgeye yapılan yatırımların devam etmesi gerektiğini ifade ederek, “Güzel şeyler oluyor Bingöl’de iyi niyetli, güvene dayalı, birbirimizi severek, sayarak güzel şeyler yapılıyor yapılmaya devam edecek. Bunun arkasından farklı başka projelerde gelecek. Ülkemizi, Bingöl’ü tanıtacak güzel programlar oldu. Her temas iz bırakır. Her görsellik insanların yeni duygularını ortaya çıkarır. Daha güzel daha iyi şeyleri ön plana çıkarabilmek için yatırımlarımızın devam etmesi lazım” dedi.

220 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

İŞGEM projesi ile 220 kişinin istihdam edileceğini vurgulayan Yılmaz, “Bu proje 5 milyon avroya mal oldu. Yüzde 85 AB, yüzde 15 Türkiye katkısıyla yapılmış bir proje. 220 kişiye istihdam sağlanması ön görülüyor. 36 ay gibi sürede tamamlandı bu projemiz.  Çeşitli büyüklüklerde 22 adet atölyeler mevcut. Soğuk hava depolarından yönetim binalarına kadar. Bu sadece fiziki bir yatırım değil, teknik yardım boyutu da var. Bir taraftan da rehberlik yapılacak” dedi.

İŞGEM açılış törenine Bingöl İŞGEM teknik destek ve inşaat proje ekipleri, Resmi Kurum temsilcileri, Bingöl’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletme temsilcileri, meslek kurumları, işadamı dernekleri temsilcileri, ve vatandaşlar katıldı.