Gümüşhane İŞGEM Tanıtım Seminerleri 18 Temmuz’da Gümüşhane Üniversitesi’nde yapılan seminer ile başladı

22 Jul 2017
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafında ortaklaşa finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında gerçekleştirilen Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) projesi kapsamında gerçekleştirilecek tanıtım seminerlerinin birincisi Gümüşhane Valisi Sayın Okay MEMİŞ’in katılımı ile 18 Temmuz 2017 tarihinde Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Seminer, Vali Sayın Okay MEMİŞ  ve Gümüşhane İŞGEM teknik destek projesi takım lideri Maximilian FOEDINGER’in hoş geldiniz konuşması ile başladı. Sayın Vali, konuşmasında Gümüşhane’nin pestil, köme ve kuşkonmaz gibi gıda ürünlerinin üretiminde Türkiye’de lider şehir olduğunu belirtti. İŞGEM projesi kapsamında bu ürünlerin AB standartlarında üretilmesi ve ambalaj üretim hattı ile Gümüşhane ekonomisine katkıda bulunacağını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) temsilcisi Serkan ATABAŞ, İŞGEM’in yapısı ile faaliyete geçmesiyle birlikte sağlayacağı hizmetlerden bahsetti. KOSGEB temsilcisi Harun SAKARYA, KOSGEB’in İŞGEM Yönetimi ve girişimcilere sağladığı Destek ve Teşvikler ile ilgili katılımcılara bilgi aktardı.

 

 

Konuk konuşmacı Erzincan İŞGEM Genel Müdürü Gürbüz ODABAŞI ise Erzincan İŞGEM’in kurulumasından bugüne yaşadıkları tecrübeleri anlatarak öğrendikleri dersleri katılımcılarla paylaştı.

Proje Kilit Uzmanı Ertan Uzay’ın İŞGEM’in hizmetleri ile ilgili sunumunun ardından, proje uzmanı Neslihan Çetinkaya İŞGEM girişimcilerinin seçilmesi ve başvuru süreci ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi, proje uzmanı Buğra Barlas ise Proje kapsamında gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçları hakkında bilgilendirme yaptı ve proje uzmanları katılımcıların sorularını cevapladılar. ..

Seminere, paydaşlarının yanı sıra girişimci adayları, özel şirket temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Bir sonraki tanıtım seminerinin Ağustos-Eylül aylarında düzenlenmesi için çalışmalar başlatılmıştır, etkinlik takvimi proje web sitesi www.gumusisgem.com’dan takip edilebilir.

 

Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi Nedir?

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM), Gümüşhane’nin kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran geleneksel ürünlerin imalatına geçilmesi ve yeni ihracat pazarlarına odaklanarak yerel KOBİ’lerin rekabet güçlerinin artırılması amacıyla kurulmaktadır. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından Rekabetçi Sektörler Programına sunulan Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi ile yöresel ürün üretiminde iş geliştirmek isteyenlere eşit girişim, iş ve gelir olanağı sağlanması planlanmaktadır.

Proje bünyesinde işletmelerin ortak kullanımına açık, köme ve pestil ürünleri için üretim hattı, ofset baskı üniteleri ve ambalaj üretim hattı ile eğitim salonu da bulunacaktır. Ambalaj üretim hattı ile ürünlerin daha sağlıklı saklanması ve raf ömürlerinin uzaması sağlanacak. Girişimciler de kendi markalarını oluşturarak iç ve dış piyasaya mallarını daha rahat pazarlayabileceklerdir.

KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmak üzere eğitimler ve uzun dönemli danışmanlık hizmetleri verilecektir. Güçlü ve tam donanımlı bir altyapı ile KOBİ’lere destek sağlayacak olan Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi Projesi’nin, bölgesel girişimciliğin artırılması ve desteklenmesinde öncü rol oynaması hedeflenmektedir.

 

 

Gümüşhane İŞGEM Projesi detaylı bilgi için:

Yalçın DORUK

Tel: (456) 213 24 26